Atletizm Pistleri

Atletizm, bir pist veya alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür etkinlikler, çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür.

Atletizm Pisti yapımında tartan zemin kullanılmaktadır. Tartan zeminlerEPDM ve SBR katmanlı esnek kauçuk spor zeminleridir.

Tartan zemin, iki tabakadan oluşan su geçirgen özelliğe sahip EPDM granül ve SBR granülden mamul esnek bir zemindir. Yerinde döküm yapılarak uygulanan sistem zemin aderansını iyi sağlaması sebebiyle tercih edilir. Sıcak veya soğuk her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı bir spor zeminidir.

Meretuk kauçuk zeminler, uluslararası karşılaşmalarda sentetik yüzeyler ve kapalı spor zeminleri için kaymaya karşı elastik özellikleri sayesinde IAFF ve uluslararası kalite standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Tartan zemin modellerimiz bozulmadan 20 yıldan fazla kullanılabilmektedir. Her amaca ve talebe uygun ürün çeşitliliğimiz bulunmaktadır.

Yapım, montaj ve ince detay çalışmalarından sonra teslim işlemlerine kadar yanınızda yer alan Meretuk, diğer spor sahaları projelerinde de sizlere destek oluyor. Bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Atletizm Pist Yapımı ve Ölçüleri

Atletizm pistinin uzunluğu 400 metredir. 400 metre denilen bu uzunluk kulvarların en içte olanının koşu çizgisinin mesafesidir. Pistin en iç kenarının standart uzunluğu 398 metre 11 santimetredir. Ancak koşucu pistin en dış kısmından koşmaya devam ederse bu uzunluk ise 453 metreyi bulmaktadır.

Atletizm Pisti Yapımı’nda uzmanlaşmış Meretuk, Hentbol Sahası inşa işlerini kısa bir sürede anahtar teslimi olarak gerçekleştirmektedir.

Atletizm Pisti Yapımında Kullanılan Zemin Çeşitleri:

Poliüretan Zemin Atletizm Pisti

 

Poliüretan Zemin Atletizm Pistleri, Avrupa Birliğinin teknik standartlarını belirleyen Alman Standartları Kuruluşu DIN ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin normlarına uygun olarak yapılmaktadır.

Profesyonel nitelik taşıyan organizasyonlar için uygun zeminler olan Poliüretan Zeminli Atletizm Pistleri her türlü hava koşulunda müsabakaların yapılabilmesine olanak verir. Dolayısıyla her mevsim kullanılabilecek, açık hava atletizm pistleri olarak spor etkinliklerine ev sahipliği yapabilirler.

Sandviç Sistem Atletizm Pisti

Sandviç Sistem Atletizm Pistleri, Avrupa Birliğinin teknik standartlarını belirleyen Alman Standartları Kuruluşu DIN ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin normlarına uygun olarak yapılmaktadır.

Sandviç sistem atletizm pistleri iki katmandan oluşmaktadır. Alt katmanda 10 cm asfat tabaka ve üst katmanda kauçuk sistem zemin kaplama katmanları bulunmaktadır. Sandviç sistem EPDM katman, poliüretan katman, elastik tabaka ve primer tabakadan oluşmaktadır.

Spray Coating Sistem Atletizm Pisti

Spray Coating Sistem Atletizm Pistleri; Avrupa Birliğinin teknik standartlarını belirleyen Alman Standartları Kuruluşu DIN ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin normlarına uygun olarak yapılmaktadır.

Spray coating sistemi; darbe emici özelliği yüksek, uygulaması kolay ve tekstürlü son yüzeye sahip ekonomik bir EPDM kaplama sistemidir. İstenilen kalınlıkta esnek lastik katman üzerine sprey makinası ile püskürtme yapılarak uygulanır. Temel katman, SBR granül katmanın poliüretan bağlayıcılarla birleşiminden oluşur. Temel katmanın yüzeyi, poliüretan dolgu ve ince EPDM granüllerle kaplanır.

Tartan Zemin Atletizm Pisti

Tartan Zemin Atletizm Pistleri, Avrupa Birliğinin teknik standartlarını belirleyen Alman Standartları Kuruluşu DIN ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (International Association of Athletics Federations – IAAF) normlarına uygun olarak yapılmaktadır. Tartan zemin, iki katmandan oluşup, su geçirgen özelliğe sahiptir.

Ham maddeleri EPDM ve SBR granül olan esnek bir spor zeminidir. Genellikle altta 8mm SBR kauçuk ve üstte 5mm kiremit rengi EPDM kauçuktan yapılmaktadır. Bu zeminler sıcak kauçuğun yerinde döküm yapılması ve finişer marifeti ile yapılmaktadır. Aşınma direnci oldukça yüksek ve emicilik özelliği güçlü malzemelerdir.