Basketbol Sahaları

Açık ve Kapalı Basketbol Sahası Yapımı‘nda profesyonel Meretuk’un basketbol zeminleri sporu kolaylaştırır, basketbol severlere maksimum performans sağlar.

Basketbol futboldan sonra dünya üzerinde en çok takipçisi olan spordur. Düzenli olarak Avrupa’da ve dünyada farklı konseptler de turnuvaları düzenlenmektedir. Bu yüzden basket sporcusu yetiştirmek oldukça önemlidir. Bu yüzden profesyonel ve kaliteli basketbol sahalarına ihtiyaç vardır.

Açık basketbol sahası yapımında genellikle akrilik ya da tartan zemin kullanılmaktadır. Kapalı basketbol sahası zemini olarak da PVC ya da poliüretan zemin sıklıkla kullanılmaktadır.
 

Basketbol sahası zemini çok önemlidir. Sporcular için hem maksimum performansı sağlayacak derecede sağlam ve kaliteli bir zemin olmalıdır. Basketbol hızlı koşmayı ve ani ataklar yapmayı gerektiren bir spor olduğu için zemin çeşidi çok önemlidir. Kaygan olmayan, sporcu güvenliğini tam olarak sağlayan bir zemin oluşturulmalıdır.

Basketbol sahası yapımı oldukça dikkat gerektiren bir iştir. Basketbol saha zemini oldukça önemlidir. Yüksek kalite standartları çerçevesinde akrilik ya da tartan basketbol sahası zemini oluşturulmalıdır.
 
Yapım, montaj ve ince detay çalışmalarından sonra teslim işlemlerine kadar yanınızda yer alan Meretuk, diğer spor sahaları projelerinde de sizlere destek oluyor. Bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 

 

Basketbol Sahası Yapımı ve Ölçüleri

Basketbol sahası ölçüleri birbirinden farklılık gösterse de FIBA standartlarına göre sahanın uzun kenarı 28 metre, kısa kenarı ise 15 metre olarak belirlenmiştir. Sahanın tam ortasında, alanı ikiye bölen bir çizgi bulunmaktadır. Bu çizgi üzerinde yer alan orta yuvarlak üzerinden hava atışı yapılmaktadır. Sahanın kısa kenarlarında yer alan basket potaları, çizginin 1,2 metre içerisinde yer almaktadır.

Pota ölçüleri 1,8 x 1,2 metredir. Çemberin yerden yüksekliği 3,05 metre, çapı ise 45 cm’dir. Çemberin yerdeki izdüşümünden üç sayı çizgisine olan mesafe 6,75 metredir. Kısa kenara paralel olarak çizilen serbest atış çizgisi ise kısa kenara 5,80 metre uzaklıkta ve 3,60 metre uzunluğunda bir çizgidir. Üç sayı çizgisi ile sahanın uzun kenarı arasında 0,90 metrelik bir mesafe bulunmaktadır.

Basketbol Sahası Yapımı’nda uzmanlaşmış Meretuk, proje inşa işlerini kısa bir sürede anahtar teslimi olarak gerçekleştirmektedir.

Basketbol Sahası Yapımında Kullanılan Zemin Çeşitleri:

 

Akrilik Zemin Basketbol Sahası

Akrilik basketbol zemin uygulaması çok tercih edilen bir zemin çeşididir. Tercih edilmesinin bir çok sebebi vardır. Özellikle ekonomik oluşu ve çok uzun yıllar dayanıklı oluşu tercih sebebini arttırmaktadır. Bu zemin çeşidinin en önemli özelliği esnek olmasının yanı sıra dayanıklı da olmasıdır. Hem esnek hem de dayanıklı nasıl olacak diye soruyor olabilirsiniz.
 
Öncelikle akrilik basketbol sahası yapabilmeniz için zeminin düz ve pürüzsüz olması gerektiğini unutmayınız. Eğimli olmayan bir zemin üzerinde yapılan çalışmalar her zaman en iyi sonucu vermektedir. Bu yüzden beton ya da asfalt zemin kullanılmasını siz değerli danışanlarımıza tavsiye ediyoruz.
 
 

Tartan Zemin Basketbol Sahası

 
Tartan zemin basketbol sahası için sıklıkla kullanılan bir zemin çeşididir. Bu zemin çeşidi iki tabaka halinde yapılır. Saha zemini öncelikle SBR granül ile kaplanır ve üzerine EPDM tabaka yapılır.
 
Tartan zemin genellikle açık basketbol sahalarında tercih edilir. Çünkü su geçirgenliği çok fazladır ve saha zemininde su birikmesini önler. Ayrıca tıpkı akrilik ve poliüretan zemin gibi UV ışınlarına karşı dayanıklıdır ve kötü hava koşullarında kullanıma uygundur. Zemin özelliği olarak kaygan değildir bu yüzden yağmurlu havalarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
 

Pollüteran Zemin Basketbol Sahası

Basketbol sahası için en çok kullanılan zemin çeşididir. Özellikle beton zemin üzerine uygulanan bu yöntem ile sahanız çok gösterişli bir görünüme sahip olabilir. İster parlak ister mat bir zemin tercih edin her şekilde basketbol sahanız ışıldayacaktır.

  • Poliüretan oldukça dayanıklı bir kaplama malzemesidir.
  • Korozyona karşı dayanıklı
  • Aşınmaya karşı dayanıklı
  • Yıpranmaya karşı dayanıklı
  • Ses yalıtımı sağlayan
  • Sağlığa zararsız
  • UV dayanımlı

Parke Zemin Basketbol Sahası

Parke basketbol sahası daha çok kapalı alanlarda tercih edilir. Çok dayanıklı ve kaliteli bir zemin çeşididir. Bu saha çeşidinin en çok tercih edilme sebeplerinden biri basketbol topu sekme oranının oldukça iyi olmasından kaynaklanmaktadır. Meretuk parke basketbol saha zemini FIBA onaylıdır ve çok uzun yıllar kullanıma uygundur. Genellikle akçaağaç kullanılarak üretilir.
 
Pake döşeme işleminin ardından 2 hafta beklenmelidir. Bu süreçte sistre, cila işlemi yapılmalıdır. Bu süre zarfında parke yüzeyi, korumak amaçlı naylon örtülerle kaplanmamalıdır. 6 metre kalınlığında bir şilte zemine serilerek ilave bölgeler dahil özel bant ile bantlanması gerekmektedir.