Hokey Sahaları

Çim alanda çim hokeyi, buz üzerinde buz hokeyi, pist üzerinde yol hokeyi ve havuz içerisinde sualtı hokeyi olmak üzere dört değişik türü vardır.

Oyunda bir ucu kıvrık bir sopanın , her dört hokey türünün ortak özelliğini oluşturur. Oyunun genel amacı, sopaları ustaca kullanarak topun (ya da diskin) rakip kaleye sokulması olarak özetlenebilir.

Dört hokey türü, üzerinde oyunun oynandığı alanın özelliğine ve bu alan üzerinde oyuncuların ayakla, buz pateniyle, tekerlekli patenle ya da paletle oynamalarına göre birbirinden ayrılır.

Hokey Sahası Yapımı ve Ölçüleri

Uluslararası Hokey Sahası ölçüleri 40 metre boy, 20 metre en olarak belirlenmiştir. Dikdörtgen şeklinde olan sahalarda uzun kenarlara kenar çizgisi, kısa olanlar ile kale direkleri arasında kalan alana kale çizgisi ve kalelerin arka bölümlerine ise dış kale çizgisi denir.
Hokey Sahaları standartlara uygun ölçülerde açık ve kapalı alanlar içerisinde sert zemin uygulaması ile inşa edilmektedir.

Hokey Sahası Yapımı’nda uzmanlaşmış Meretuk, Hokey Sahası inşa işlerini kısa bir sürede anahtar teslimi olarak gerçekleştirmektedir.

Hokey Sahaları, uygun ölçülerde kapalı salonlar içerisinde sert zemin uygulaması ile gerçekleştirilmektedir. Uluslararası Hokey Saha ölçüleri 40 metre boy, 20 metre en olarak belirlenmiştir.


 

Hentbol Sahası Yapımında Kullanılan Zemin Uygulamaları:

Akrilik Zeminli Hentbol Sahası

Akrilik hentbol zemin uygulaması; uygulaması kolay, ekonomik ve hentbola elverişli bir zemin türüdür. Akrilik hentbol zemini; elastik ve kaymaz özelliğe sahiptir. Farklı iklim koşullarına ve yoğun kullanım trafiğine oldukça dayanıklı, kırılma ve çatlak yapmayan bir zemin kaplamasıdır.

Akrilik hentbol sahası zeminleri, kaplama katmanlarına göre üç farklı şekilde uygulanmaktadır.

Parke Zeminli Hentbol Sahası

Parke hentbol zemin kaplaması, en çok kapalı hentbol sahalarında tercih edilen yüksek kaliteli zeminlerdir. Meretuk hentbol parke zeminleri; yenilikçi tasarımı, kaymaz olması, zemin dayanıklılığı ve top sekme performansı gibi özellikleri ile profesyonel hentbolcuların ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Hentbol sahalarında yaygın olarak akçaağaç ve meşe parke zemini kullanılmaktadır.

Tartan Zeminli Hentbol Sahası

Tartan hentbol zemin uygulaması, iki tabakadan oluşur ve su geçirgen bir özelliğe sahiptir. EPDM tabaka üstte, SBR granül tabaka alttadır.

MERETUK tartan hentbol zeminleri; esnekliği, darbe emiciliği, kaymaz olması, UV dayanımı, farklı iklim koşullarına dayanıklılığı ile gibi özellikleri ile hentbol severlerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Poliüretan Zeminli Hentbol Sahası

Poliüretan hentbol zemin kaplama, beton yüzeylerde uygulanan koruyucu zemin kaplamasıdır. İç ve dış mekanlara uygulanabilen poliüretan kaplama; esnek, kayma ve aşınma yapmayan, tek parça halinde uygulanan, birçok renk seçeneği bulunan bir zemin türüdür. Poliüretan zemin kaplama ile mat, parlak ve renkli yüzeyler oluşturulabilir.