Hentbol Sahaları

Hentbol, altısı saha içinde, biri kalede olmak üzere yedi oyuncuyla oynanan bir takım sporudur. Oyun süresi otuzar dakikalık iki devreden oluşur. İlk yıllarında futbol stadyumlarında 11 kişilik takımlar halinde çim üzerinde oynanan hentbol, 1950’lerden sonra yaygın bir salon sporu haline dönüşmüştür.

Farklı spor karşılaşmaları için kullanılan çok amaçlı hentbol sahaları uzman ekibimizle profesyonel şekilde projelendirilmektedir. Kaliteli hizmeti ayağınıza kadar getiren çalışma arkadaşlarımız; tasarım, yapım ve onarım aşamalarında sizlere tam destek sunuyor.

Bilindiği üzere nizami hentbol saha ölçüleri 40 metre boy, 20 metre en şeklindedir. Dikdörtgen şeklinde olur ve uzun kenarlar kenar çizgisi, kısa kenarlar ile kale direkleri arasındaki kısma da dış kale çizgisi denir. Kaleler 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde olur. Yan ve üst direkler 8×8 cm boyutlarında ve aynı maddeden yapılır.

Oyun alanı kale çizgisine paralel bir şekilde ikiye bölünür. Sahada emniyet çizgilerinin bulunması gerekir. Serbest atış alanını belirleyen sınırlar 6 metredeki kale alanına paralel olarak kesik kesik çizilir. Yarım dairelik kaleci bölümü de farklı renge boyanır.

Yapım, montaj ve ince detay çalışmalarından sonra teslim işlemlerine kadar yanınızda yer alan Meretuk, diğer spor sahaları projelerinde de sizlere destek oluyor. Bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 

Hentbol Sahası Yapımı ve Ölçüleri

Uluslararası Hentbol Sahası ölçüleri 40 metre boy, 20 metre en olarak belirlenmiştir. Dikdörtgen şeklinde olan sahalarda uzun kenarlara kenar çizgisi, kısa olanlar ile kale direkleri arasında kalan alana kale çizgisi ve kalelerin arka bölümlerine ise dış kale çizgisi denir.
Hentbol Sahaları standartlara uygun ölçülerde açık ve kapalı alanlar içerisinde sert zemin uygulaması ile inşa edilmektedir.

Hentbol Sahası Yapımı’nda uzmanlaşmış Meretuk, Hentbol Sahası inşa işlerini kısa bir sürede anahtar teslimi olarak gerçekleştirmektedir.

Hentbol Sahaları, uygun ölçülerde kapalı salonlar içerisinde sert zemin uygulaması ile gerçekleştirilmektedir. Uluslararası Hentbol Saha ölçüleri 40 metre boy, 20 metre en olarak belirlenmiştir.

 

 

Hentbol Sahası Yapımında Kullanılan Zemin Uygulamaları:

Akrilik Zeminli Hentbol Sahası

Akrilik hentbol zemin uygulaması; uygulaması kolay, ekonomik ve hentbola elverişli bir zemin türüdür. Akrilik hentbol zemini; elastik ve kaymaz özelliğe sahiptir. Farklı iklim koşullarına ve yoğun kullanım trafiğine oldukça dayanıklı, kırılma ve çatlak yapmayan bir zemin kaplamasıdır.  

Akrilik hentbol sahası zeminleri, kaplama katmanlarına göre üç farklı şekilde uygulanmaktadır.

Parke Zeminli Hentbol Sahası

Parke hentbol zemin kaplaması, en çok kapalı hentbol sahalarında tercih edilen yüksek kaliteli zeminlerdir. Meretuk hentbol parke zeminleri; yenilikçi tasarımı, kaymaz olması, zemin dayanıklılığı ve top sekme performansı gibi özellikleri ile profesyonel hentbolcuların ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Hentbol sahalarında yaygın olarak akçaağaç ve meşe parke zemini kullanılmaktadır.

Tartan Zeminli Hentbol Sahası

Tartan hentbol zemin uygulaması, iki tabakadan oluşur ve su geçirgen bir özelliğe sahiptir. EPDM tabaka üstte, SBR granül tabaka alttadır.

MERETUK tartan hentbol zeminleri; esnekliği, darbe emiciliği, kaymaz olması, UV dayanımı, farklı iklim koşullarına dayanıklılığı ile gibi özellikleri ile hentbol severlerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Poliüretan Zeminli Hentbol Sahası

Poliüretan hentbol zemin kaplama, beton yüzeylerde uygulanan koruyucu zemin kaplamasıdır. İç ve dış mekanlara uygulanabilen poliüretan kaplama; esnek, kayma ve aşınma yapmayan, tek parça halinde uygulanan, birçok renk seçeneği bulunan bir zemin türüdür. Poliüretan zemin kaplama ile mat, parlak ve renkli yüzeyler oluşturulabilir.